Stadiony thai box
Od zavedení stadionů pro thajský box se již Muay Thai neprovozoval běžně na ulici, ale na vyhrazených místech. Stadiony zavedl Rama VII těsně před druhou světovou válkou. Kdyby věděl, jaká doba přijde, jistě by thaibox nechal provozovat na ulicích. Za války se totiž stadionům příliš nevedlo. Ale po válce nastal obrovský zlom. Válka ukázala na fakt, že thajský box neztratil nic ze své krásy a kouzla. Do Bangkoku se sjížděli mistři i obyčejní učednicí Muay Thai z celého světa, aby si tu vyzkoušeli svůj um, rychlost a dovednost v používání thaiboxu. Získali tu slávu, peníze, ale zejména respekt ostatních provozovatelů thajského boxu. Nejznámějšími stadiony pro Muay Thai se staly Rajdamnern a Lumphinee.
S moderní dobou se thaibox začal přenášet i jinými rozhlasovými prostředky. Přenos v televizi zapříčinil masovou sledovanost zápasů Muay Thai. Miliony diváků denně hltá krvavé a nádherné zápasy v thajském boxu, a tak se vlastně stalo, že z bojového umění se stal jeden z nejoblíbenějších sportů v Thajsku.
Thajský box na venkově
Venkovští obyvatelé Thajska mají trochu problém se sledováním thajského boxu. Milují sice Muay Thai k zbláznění, ale potíž je v tom, že v celé vesnici je pouze jeden televizor. Poukazuje to i na chudost okrajových částí Thajska. Celá vesnice se vždy sejde a utvoří hromadný kotel, kde fandí svému šampiónu v thaiboxu.
Ve městech to je podobné. I tam se sleduje se zanícením thajský box, ale s tím rozdílem, že tady je už těch televizorů více. V dny, kdy se provozuje Muay Thai, byste nenašli živáčka v ulicích Thajska.
Všichni sedí doma nebo v kavárně a sledují thaibox, jako kdyby to byla nějaká posvátná záležitost. A pro ně to také je. Thajský box ale není pouze sportem Thajska. Rozšířil se do celého světa – jižní a severní Amerika, Austrálie, Japonsko, Evropa… i kdyby se náhodou stalo, že Muay Thai v Thajsku upadne, nemusíme se bát o jeho budoucnost. Ostatní státy se totiž o pokračování thaiboxu postarají.
Nová pravidla pro Muay Thai
Nová pravidla pro thajský box příliš nenadchla zastánce staré školy – thajské bojovníky před válkou, kteří lpěli na starých tradicích thaiboxu. Starodávný a století přetrvávající styl Muay Thai jim chyběl a s příchodem rozdělení na váhové kategorie a zavedení tří minutových kol pro ně nadobro změnilo thajský box na jiný sport. Staří válečníci Thajska argumentovali tím, že když bojovali se všemi soupeři v Muay Thai, museli zná všechny triky a manévry, ale jakmile se thaibox rozdělil do více úrovní, postupně různé finesy zanikaly – nebyly potřeba. Bojovníci si vystačili s běžnými kopy a údery, nemuseli vymýšlet nic složitého na těžšího soupeře.
Nová pravidla zakázala i množství kopů a úderů, které se již dávno neučí. Degradovali tak thajský box na nižší úroveň bojového umění (podle starých veteránů). Navíc se přidaly přestávky, které opět staří mistři odmítli s tím, že se má bojovat, dokud se nepadne vysílením, aby to navodilo pravou atmosféru skutečného boje. Mají samozřejmě pravdu, ale i přesto zůstane thajský box exotický a mystický pro většinu z nás. Muay Thai bylo, je a bude bojovým uměním, kterým se mohou pyšnit skuteční válečníci.